GÜVEN MESELESİ

GÜVEN MESELESİ
At_Resimleri (33)
GÜVEN MESELESİ
Vaktiyle bir adamın 1.000 altın değerinde bir atı varmış. Adam atına gözü gibi bakar, bakımını kendisi yapar, hiç kimsenin atına el sürmesine bile izin vermezmiş.
Bu at artık dilden dile dolaşmakta ve herkesin hayallerini süslemektedir. Hırsızın biri de bu atı çalmayı kafasına koyar ve aklına şöyle bir fikir gelir; Ben atın sahibiyle çok iyi bir arkadaş olup GÜVENİNİ kazanırsam, gerisi çok kolay olacak.
Nitekim üç ay kadar sonra hırsız ve atın sahibi can- ciğer iki dost olmuş ve yedikleri- içtikleri ayrı gitmiyor. Bir gün atın sahibinin GÜVENİNİ kazandığından emin olan hırsız, planını uygular ve atın sahibine der ki;
-‘’Ya biliyorum, atını çok seviyorsun , kimseye el bile sürdürmüyorsun. Kabul etmeyebilirsin, ama senden küçük bir ricam olacak. Atını versen de, şöyle küçük bir tur atıp gelsem, ne dersin?’’ Atın sahibi:
-‘’Ne demek, biz çok iyi iki arkadaşız. Sana GÜVENMEYİP kime GÜVENECEĞİM? Tabii ki atımla bir tur atabilirsin’’ Amacına ulaşan hırsız 1.000 altın değerindeki ata biner ve biraz uzaklaştıktan sonra dönüp atın sahibine der ki;
-‘’Ya sen ne ne kadar aptal bir adamsın. Ben seninle sadece atını çalabilmek için arkadaş oldum. Normalde bir hırsızım. Ama sen kimsenin el sürmesine bile izin vermediğin, çok sevdiğin atını benim gibi bir hırsıza güvenip teslim ettin. Kendi ellerinle verdiğin atını aldım ve gidiyorum. Hadi bana Eyvallah.’’ Atın sahibi:
‘’Dur, atımı geri getir, sana 10. 000 altın vereceğim. Söz.’’ der. Hırsız da:
‘’İyi de, atın değeri 1.000 altın olduğu halde, neden 10. 000 altın vereceksin ki?’’ Atın sahibinin cevabı müthiş olur ve der ki:
‘’SEN O ATI ALIP GİTMEKLE SADECE ATI DEĞİL, BENİM İNSANLARA OLAN GÜVENİMİ DE ALIP GÖTÜRECEKSİN. BU YÜZDEN SANA 10. 000 ALTIN VEREYİM DE, ATIMI GERİ GETİR, AMA İNSANLARA OLAN GÜVENİMİ ALIP GİTME’’ Bu söz hırsıza öyle bir dokunur ki, bir altın dahi almadan atı sahibine geri verir.
Ben bu hikayeyi yıllar önce dinlemiştim ve çok hoşuma gitmişti. Herkesle de paylaşmadım. Sadece sevdiğim birkaç arkadaşla paylaştım ve Çanakkale Savaşlarıyla alakası yok diyebilirsiniz. Ama o zaman ARKADAŞLIK, FEDAKARLIK, VATAN SEVGİSİ VE ÖNCE ALLAH’ A (C.C.) SONRA DA BİRBİRLERİNE OLAN GÜVENLERİ olmasaydı, ÇANAKKALE GEÇİLİRDİ.
Acaba biz bugün toplum olarak BİRLİK VE BERABERLİĞİN tesisi için en önemli değerlerden biri olan GÜVEN konusunda ne durumdayız? Eskiden SÖZ’ ün bile SENET olmasına rağmen, bugün SENETLERİN bile çoğu zaman karşılıksız çıkmasının, en yakınlarına bile bir şey EMANET EDEMEMESİNİN, insanların artık birbirlerine İYİLİK yapmaya, hatta SEVMEYE BİLE KORKAR hale gelmesinin sebebi;
GÜVEN MESELESİ ile alakalı olsa gerek…

Latest Comments
  1. Mümine Dinçer
  2. Mahmut AKALIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çanakkale Şehitlik Turu - Çanakkale Gezisi - Çanakkale Turları - Çanakkale Şehitlik Turları